Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování žampionů a hlívy ústřičné

Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.

Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka ", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

                                                                                        Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

cimg7607.jpg

 

Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Leona Raszykova - Co je spatne?

Dobrý den, zakoupila jsem si substrát pro pěstování žampionů. V prvních dvou vlnách mi narostly pěkné žampiony, ale celkem málo... ve třetí vlně se objevilo velké množství žampionů, ale když jsem se za 3 dny přišla podívat byly všechny vyrostlé na poměrně vysokých a tenkých nožkách s rozvinutými, rovnými, malými kloboučky. Tak nevím co jsem udělala špatně, protože jediné co jsem změnila je, že jsem je přemístila do tmavé komory, protože nám měnili okna...
Můžete mi prosím poradit proč se to stalo, co bylo špatně a nebo co jim mohlo chybět?
Děkuji za odpověď.

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: Co je spatne?

Příčin může být hned několik.
Substrát při 3. vlně už nemusí mít tolik živin a dostatek vody, aby vytvořil pěkné masité žampiony jako na začátku, především pokud jich nasadil větší množství.
Svoji roli mohlo sehrát i změna prostředí (vlhkost, proudění vzduchu nebo i vyšší koncentrace CO2 v menším prostoru komory).

Hanka - žapiony

chci se zeptat když vylezou první malé žampiony musí se stále zavlhčovat?

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žapiony

Se zvlhčováním nebo také rosením je třeba pracovat velmi opatrně, aby se nepodrazily právě vznikající plodnice. Lepe je vytvořit dostatečnou vlhkost vzduchu nad substrátem, aby nebylo nutné v době růstu plodnic zalévat ani rosit, pouze mezi jednotlivými vlnami po sklizni.

Veronika P. - Re: Re: žapiony

Dobrý den, prosím o radu, zda-li po sklizni první vlny žapionů je třeba zahrádku přenést zase do tepla, nebo ji ponechat v chladu a čeakt na další vlnu? Děkuji za vaši odpověď.

Petra K. - hlíva ústřičná

Dobrý den,
když začne první sklizeň, jak se substrátem naložit dále? Až se sebere všechno, tak navýšit teplotu pro substrát, udržovat vlhké prostředí (případně pomocí igelitu) a čekat do vytvoření plodnic? Nebo již nechat v chladnějším prostředí a jen čekat? Děkuji za odpověď.

franta - informaceosadbezampionu ahlivi

dobrý vecer prosím o informaci jestli je možné ited si pořídit sadbu hlívi nebo žampionu .a kde ji sehnat dekuji předem

vojtěch dostál - piliny

Dobrý den, slyšel jsem, že se pro pěstování těchto hub používají dubové piliny, je to pravda? My jich totiž vyprodukujeme velké množství a nevíme co s nimi. Rádi za odvoz přenecháme. 777673373

Jaromír Štich - žampiony

Dobrý den Asi v polovině ledna jsem si koupil žampionovou zahrádku, ale i když jsem se řídil návodem, micelium se neobjevilo a neproroslo tím ... tak jsem po třech týdnech přistoupil ke druhému kroku, odstranil jsem vrchní část, dal substrát, zalévám ... stále nic... Poradíte mi co s tím?? Držím to v teplotě 22 - 24 st. celsia.
Děkuji Za radu
Štich stich.jaromir@seznam.cz

Duchek,v-duchek@seznam.cz - Světlo

Dobrý den,splním podmínky tepla i vlhkosti,ale v místnosti je tma - mohu některé houby pěstovat,nebo musím přisvítit.
Děkuji Duchek

Jan Trčka - žampiony

Prosím, kde lze zakoupit substrát:

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žampiony

V našem eshopu, viz. menu vlevo nahoře.

Marek - Žampiony a Hlíva - NEROSTOU!

Dobrý den,
Prosím o radu.
Jak mám v panelákovém bytě pěstovat Hlívu a žampiony, když pod 20°C teplotu nikde nedostanu?
Nyní je mám na tři dny na balkóně a stále nic. Sklidil jsem pouze jeden žampion a žádnou Hlívu.
Postupováno podle návodu.
Opravdu potřebuji Pomoc.
Ty houby potřebuji ze zdravotních důvodů.
Mám invalidní důchod 3. stupně a zdravá strava je jedna z mála věcí, které mi pomáhají.
Moc děkuji!
Bůh žehnej!
Marek

Miloslav - priprava sadby

kdaž je hnuj se sadrou a zraje na žampiony je nutne jej sešlapavat.tal.776414866

Miloslav - priprava hnoje

kdaž je hnuj se sadrou a zraje je nutne jej sešlapavat.Děkuji

Krůtová Zdeňka - Dotaz

Prodáváte hotový substrát na pěstování žampionů? Ráda bych to zkusila. E-mail: krutovazde@seznam.cz

Lucie - zampiony hnednou

Dobrý den,žampióny začínají vyrůstat,byly krásné bílé a teď mi začínají hnednout,nevíte co je špatně?Děkuji Lucie

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: zampiony hnednou

Dobrý den,
problém většinou bývá v nevhodné zálivce (rosení) přes houby. Zálivku doporučuji pouze na substrát bez hub. Při Potížích s vlhkostí doporučuji překryv dle návodu.
přeji krásný a úspěšný den - Jiří Paseka Žampionárna Doly.

Nedor - Žampion

Dobrý den
můžu žampionovou zahrádku, přesadit do větší plastové bedny, nenaruším tím nějak substrát, potom přikryji zeminou.
Děkuji

Maria Lasovska Praha - Pěstovani žampionu a hlivy ustřične

lASOVSKA PRAHA DOBRY DEN SEM RADA ŽE VAS TADY MAM ZAČALA SEM TAKE PĚSTVAT ŽAMPIONY A HLIVU USTŘIČNOU JENOM PRO SVOJI POTŘEBU SEM UPLNY ZAČATEČNIK TAK ŽE VAM DEKUJU ZA RADU Z VAŠEHO VIDEA.pŘEJU VAM VŠCHNO JENOM NEJLEPŠI PEVNE ZDRAVI HODNĚ ŠTESTI A USPĚCHU. 


Přihlášení


Google analytics