Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování žampionů a hlívy ústřičné

Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka ", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

 

Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

cimg7607.jpg

 

 

Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

 

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hanka - žapiony

chci se zeptat když vylezou první malé žampiony musí se stále zavlhčovat?

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žapiony

Se zvlhčováním nebo také rosením je třeba pracovat velmi opatrně, aby se nepodrazily právě vznikající plodnice. Lepe je vytvořit dostatečnou vlhkost vzduchu nad substrátem, aby nebylo nutné v době růstu plodnic zalévat ani rosit, pouze mezi jednotlivými vlnami po sklizni.

Veronika P. - Re: Re: žapiony

Dobrý den, prosím o radu, zda-li po sklizni první vlny žapionů je třeba zahrádku přenést zase do tepla, nebo ji ponechat v chladu a čeakt na další vlnu? Děkuji za vaši odpověď.

Petra K. - hlíva ústřičná

Dobrý den,
když začne první sklizeň, jak se substrátem naložit dále? Až se sebere všechno, tak navýšit teplotu pro substrát, udržovat vlhké prostředí (případně pomocí igelitu) a čekat do vytvoření plodnic? Nebo již nechat v chladnějším prostředí a jen čekat? Děkuji za odpověď.

franta - informaceosadbezampionu ahlivi

dobrý vecer prosím o informaci jestli je možné ited si pořídit sadbu hlívi nebo žampionu .a kde ji sehnat dekuji předem

vojtěch dostál - piliny

Dobrý den, slyšel jsem, že se pro pěstování těchto hub používají dubové piliny, je to pravda? My jich totiž vyprodukujeme velké množství a nevíme co s nimi. Rádi za odvoz přenecháme. 777673373

Jaromír Štich - žampiony

Dobrý den Asi v polovině ledna jsem si koupil žampionovou zahrádku, ale i když jsem se řídil návodem, micelium se neobjevilo a neproroslo tím ... tak jsem po třech týdnech přistoupil ke druhému kroku, odstranil jsem vrchní část, dal substrát, zalévám ... stále nic... Poradíte mi co s tím?? Držím to v teplotě 22 - 24 st. celsia.
Děkuji Za radu
Štich stich.jaromir@seznam.cz

Duchek,v-duchek@seznam.cz - Světlo

Dobrý den,splním podmínky tepla i vlhkosti,ale v místnosti je tma - mohu některé houby pěstovat,nebo musím přisvítit.
Děkuji Duchek

Jan Trčka - žampiony

Prosím, kde lze zakoupit substrát:

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žampiony

V našem eshopu, viz. menu vlevo nahoře.

Marek - Žampiony a Hlíva - NEROSTOU!

Dobrý den,
Prosím o radu.
Jak mám v panelákovém bytě pěstovat Hlívu a žampiony, když pod 20°C teplotu nikde nedostanu?
Nyní je mám na tři dny na balkóně a stále nic. Sklidil jsem pouze jeden žampion a žádnou Hlívu.
Postupováno podle návodu.
Opravdu potřebuji Pomoc.
Ty houby potřebuji ze zdravotních důvodů.
Mám invalidní důchod 3. stupně a zdravá strava je jedna z mála věcí, které mi pomáhají.
Moc děkuji!
Bůh žehnej!
Marek

Miloslav - priprava sadby

kdaž je hnuj se sadrou a zraje na žampiony je nutne jej sešlapavat.tal.776414866

Miloslav - priprava hnoje

kdaž je hnuj se sadrou a zraje je nutne jej sešlapavat.Děkuji

Krůtová Zdeňka - Dotaz

Prodáváte hotový substrát na pěstování žampionů? Ráda bych to zkusila. E-mail: krutovazde@seznam.cz

Lucie - zampiony hnednou

Dobrý den,žampióny začínají vyrůstat,byly krásné bílé a teď mi začínají hnednout,nevíte co je špatně?Děkuji Lucie

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: zampiony hnednou

Dobrý den,
problém většinou bývá v nevhodné zálivce (rosení) přes houby. Zálivku doporučuji pouze na substrát bez hub. Při Potížích s vlhkostí doporučuji překryv dle návodu.
přeji krásný a úspěšný den - Jiří Paseka Žampionárna Doly.

Nedor - Žampion

Dobrý den
můžu žampionovou zahrádku, přesadit do větší plastové bedny, nenaruším tím nějak substrát, potom přikryji zeminou.
Děkuji

Maria Lasovska Praha - Pěstovani žampionu a hlivy ustřične

lASOVSKA PRAHA DOBRY DEN SEM RADA ŽE VAS TADY MAM ZAČALA SEM TAKE PĚSTVAT ŽAMPIONY A HLIVU USTŘIČNOU JENOM PRO SVOJI POTŘEBU SEM UPLNY ZAČATEČNIK TAK ŽE VAM DEKUJU ZA RADU Z VAŠEHO VIDEA.pŘEJU VAM VŠCHNO JENOM NEJLEPŠI PEVNE ZDRAVI HODNĚ ŠTESTI A USPĚCHU.

Liliana Zajíčková - Žampiony

Dobrý den, mám žampionovou zahrádku a teď začíná prorůstat substrát.. mám ho na suchém místě. Mám ho rosit nebo zalévat, aby než proroste nevysychal ? Co se stane, když bude "prorůstat" déle než má, nebo naopak ?

S přáním hezkého dne a bohaté úrody, Liliana.

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: Žampiony

Dobrý den,
k prorůstání substrátu postačí pouze pár řezů nožem do igelitu.
Po prorostení se vrchní strana substrátu ořízne dle návodu a pokryje řádně namočenou krycí zeminou, kterou je třeba udržovat neustále vlhkou. NESMÍ NIKDY VYSCHNOUT, protože pak se podhoubí oddělí a nemůže pak přijímat vodu pro růst plodnic tak důležitou. K zabezpečení vlhkosti využijte mini fóliovník dle obrázku na zadní straně sáčku s krycí zeminou.
S prodlužující se dobou klesá aktivita substrátu a tím také výnosnost.
Přeji bohatou úrodu. 


Přihlášení


Google analytics