Jdi na obsah Jdi na menu

Pěstování žampionů a hlívy

Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka ", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

                                                                                        Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

cimg7607.jpg

 

Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lada - zampiony

26. 4. 2014 16:35

Dobry den ctela bych vas poprosit o vysvetleni kde jsem udelala chybu zampiony byly super zacaly rust ale po nejakem dnu nahle zacaly hnednout a i bohuzel ty male kulicky vypada to ze uz neporostou dekuji za vasi odpoved Lada

Lída - hlíva

11. 4. 2014 19:17

Dobrý den ,koupila jsem si hlívu ,rozbalila jsem obal a roste pouze jeden trs ,jde hlívu zachránit pokud ji opět zabalím .Děkuji za radu

jan - Re: hlíva

17. 4. 2014 19:13

počkejte ,hlíva začne prorůrastat i z jiných míst ,taky nám to začlo jedním a po týdnu šlo ze tří míst

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: hlíva

20. 4. 2014 22:34

Hlíva nemusí nutně růst ze všech otvorů najednou. Rozdělávání obalu nebo vytváření většího množství působí ztráty vody.

Ondicova Simona - pěstovaní zampionu

18. 4. 2014 16:31

Dobry den jen jsem se chtela zeptat,zda je mozno pestovat zampiony v uplne tme dekuji za odpoved

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: pěstovaní zampionu

20. 4. 2014 22:24

Ano, žampiony je možné pěstovat v plné tmě, na rozdíl od dřevokazných hub, jakými je například hlíva

Petra V. - Dotaz

5. 1. 2014 15:19

Dobrý den,
15.12 jsme donesli domů Hlívovou zahrádku, zatím se nic neděje, tepltota i vlhkost by měla být v pořádku...jak dlouho ta může trvat než se objeví první shluky mycelií?
Děkuji za info Petra

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: Dotaz

5. 1. 2014 17:03

Dobrý den,
obvykle to za optimálních podmínek bývá 3 - 4 týdny.
Všeobecně doporučuji kupovat zahrádky tam, kde tomu trochu rozumí, jsou Vám schopni poradit a také tam, kde je o zahrádky do Vašeho nákupu dobře postaráno a také zde neleží příliš dlouho, protože časem ztrácí aktivitu a nedosáhnete takového výnosu a návratnosti Vaší investice.
Přeji mnoho úspěchů při pěstování.

eliska.machejova@seznam.cz - Re: Re: Dotaz

4. 4. 2014 18:32

Dobrý den, dnes jsme zakoupili žampionovou zahrádku. Nemáme žádné zkušenosti. Má se neprorostlý substrát ponechat v tom igelitu bez částečného rozříznutí do doby až proroste? Děkuji za odpověď. Machejová

jan - Re: Re: Re: Dotaz

17. 4. 2014 19:07

pečlivě pročtěte návod který je přiložen a zde je také popsáno jak postupovat

Rqadek - Re: Dotaz

17. 4. 2014 9:32

Vydrž Petrolejko!

Pavla - žampiˇon

5. 4. 2014 11:33

Ráda bych se zeptala proč mi hnědnou a následně uhniou žampiˇony dík za odpověď

Petr - Čerstvý pařez

12. 9. 2013 21:03

Dobrý den, právě jsem na zahradě pokácel višeň a tak mě napadlo, zkusit do pařezu naočkovat hlívu. Můžete mi prosím říct, zda je na to vhodná doba a jestli je višeň vhodné dřevo. Pokud ano, jaký očkovací materiál by na to byl nejvhodnější. Předem děkuji za odpověď.

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: Čerstvý pařez

12. 9. 2013 21:45

Dobrý den,
nejvhodnějším obdobím na naočkování je konec dubna a začátek května.
K naočkování se používá zrnitá sadba, kterou naleznete v naší nabídce.
Kolíčkovou příliš nedoporučuji, protože na sáčku nepoznáte v jakých podmínkách byla skladována a zda je podhoubí ještě vůbec živé.

Lída - Hlíva usychá

13. 5. 2013 8:18

dobrý den , koupila jsem asi před měsícem hlívovou zahrádku, měla při koupi již povyrostlou hlívu, ta krásně vyrostla , ale další se objevila až před týdnem , začala růst, ale po 4 dnech jako by usychala, 2x denně ji rosím ale nepomáhá, poraďte prosím co s ní. Děkuji

Iveta Lukáčová - žampiony nerostou

10. 5. 2013 22:40

Dobrý den,koupila jsem si žampionovou zahrádku a měla jsem dvě vlny hu, dohromady asi dvě kila....víc ani ťuk.....
Koupila jsem si druhou a ta nejde vůbec a přitom má úplně ty samé podmínky jako ta první.....mycelium je prorostlé, ale houby ne a ne vyrůst.....ted jsem ve fázi, kdy nemám zalévat a čekat, ale už čekám 14 dní a nic....mám zase začít rosit? zalévat? nebo nechat vysychat?

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: žampiony nerostou

10. 5. 2013 22:59

Nevím kde jste zahrádky koupila, ale mohli být už trochu starší a časem ztrácí na aktivitě.
Rašelina by neměla v žádném případě vyschnou. Oddělilo by se od ní podhoubí a nebylo by již schopné zní čerpat vodu.
Na to, aby se začali tvořit plodnice je třeba ochladit substrát na 15 - 18°C.
Jinak 2 kila není zase až tak špatný výnos.
Více z popisu těžko posoudit.

Iveta Lukáčová - Re: Re: žampiony nerostou

11. 5. 2013 10:25

Dobrý den, děkuji za odpověď. Zahrádky jsem koupila v jednom krámě, jen s týdením odstupem. Ano dvě kila jsou krásná, měla jsem z toho obrovskou radost. Takže zkusím rosit a rosit, možná to bude i tím, že v paneláku těžko ochladím substrát a ted už se i oteplilo....
Tak budu jen doufat, mrzí mě to, protože ten první výnos byl pěkný....

Soňa - Hlíva

2. 5. 2013 19:04

Dobrý den, Jiří a Moniko Pasekovi.
Zkusmo jsem si zakoupila vaši hlívovou zahrádku a jsem nadšená. Po necelých 4 týdnech jsem sklidila na poprvé přes 1kg hlívy. Hned půjdu přikoupit další balík. Ted mě láká zkusit hlívu nasušit. Ráda bych zkusila i žampiony.
Máme ideální podmínky ve sklepě na pěstován. Ještě jednou díky za tyto zázraky.
Hezký den.

A.Kučerová - Druhá vlna úrody hlívy

29. 3. 2013 19:59

Dobrý den ,
právě jsem sklidila první vlnu hlívy a nevím , jak postupovat dál. Mám odnést "zahrádku"opět dotepla , nebo ponechat v chladnější místnosti ?
Děkuji za odpověď